Музей-садиба Михайла Грушевського

Музей-садиба Михайла Грушевського




Михайло Грушевський — відомий український історик та громадський діяч, з 1902 р. до початку І світової війни щороку влітку відпочивав у селі Криворівня. Тут він придбав будинок та ділянку землі. З того часу і до тепер цей присілок називають Грушівка. Будинок М. Грушевського не зберігся, згорів в 1917 році.

Музей в Криворівні створений в новому будинку 2003 року неподалік місця існування будинку М. Грушевського.

В музеї М. Грушевського в Криворівні представлені біографічні документи, старовинні гуцульські речі, предмети побуту, знаряддя праці.

Музей Параски Плитки-Горицвіт




Гуцульська художниця та письменниця, казкарка, народний філософ, майстриня витинанки, фольклористка, етнограф, яку називали “Гомер Гуцульщини”. Більшість життя прожила у селі Криворівня Верховинського району Івано-Франківської області.

Музей «Хата-Гражда» гуцульської господарки

Музей «Хата-Гражда» гуцульської господарки




Ця Хата – гражда тісно пов’язана з іменем Івана Франка, адже, приїхавши на запросини Володимира Гнатюка 1901 р. Франко жив тут на Заріччі до 1906 року, поки не перейшов в центр села, по сусідству з хатою граждою у травника Проця Мітчука , який лікував його лікарськими травами від поліатриту

Ґражда складається із трикамерної хати (хата+сіни (хороми) +хата), бокових та задньої притул, перпендикулярної кліті й огорожі. Навіси огорожі досить широкі – понад два метрів, які залишають вузьку смужечку двору. Двір викладений плиткою.

 

 

Церква Різдва Пресвятої Богородиці у Криворівні

Церква Різдва Пресвятої Богородиці у Криворівні





Офіційною датою заснування церкви є 1719 рік – про це свідчить напис, схований під покрівлею над західним ганком. Існує переказ, що церкву було перенесено на пагорб із присілку Заріччя, з протилежного боку річки Чорний Черемош. З огляду на це, на сьогодні достеменно невідомо, чи 1719 рік є саме роком побудови церкви, чи роком перенесення її на теперішнє місцезнаходження. 

Церква є пам’яткою архітектури 18 століття, має типову для Гуцульщини хрестовину форму, була збудована з дерева; у 1970-х рр. була вимушено перекрита бляхою, і саме такою її можна було побачити на численних світлинах, викладених в Інтернеті та туристичних путівниках. Повернення її первинного вигляду було організовано громадою церкви на чолі з парохом отцем Іваном Рибаруком. 

Етнографічний музей старожитностей Гуцульщини

Етнографічний музей старожитностей Гуцульщини




Етнографічний музей старожитностей Гуцульщини — приватний музей Ярослава Зеленчука, що знаходиться в мальовничому селі Криворівня. Музей цікавий змістовною та сповненою любові до рідного краю екскурсією, великою колекцією давніх речей, старожитностей, що дбайливо та впорядковано зібрані на полицях музею.

Літературно-меморіальний музей Івана Франка

Літературно-меморіальний музей Івана Франка




Музей розміщений у колишньому будинку Василя Якіб'юка, який з 1901 року по 1914 рік часто навідував Іван Франко. Іван Франко бував тут переважно в літні місяці в 1901–1904, 1906–1907, 1909–1914 роках. Франка в Криворівні відвідували Леся Українка, Гнат Хоткевич, Михайло Коцюбинський, Олександр Олесь, Антін Крушельницький, Михайло Грушевський, Володимир Гнатюк, Володимир Шухевич, Іван Труш, польський письменник Станіслав Вінценз.